מדוע בישראל שירה בציבור פופולארית

שירה בציבור נמצאת בכל מקום – באירועים, במועדוני זמר, בחגים. החל מבירה ונשירה בקיבוצים ועד לשירה בציבור עם זמרים המנחים אותה. מדוע בישראל שירה בציבור פופולארית כל כך? מהיכן היא נולדה? הכל במאמר הבא.מקור השירה בציבורקיימות ידיעות על מנהג שירה בציבור כבר בראשית המאה ה-20. אז שרו על הגורן, לאחר יום העבודה החקלאית. באותה התקופה, מלחינים שונים הפיצו את שיריהם באירועים בהם התכנס הציבור ושרו בצוותא. כך הם לימדו את הקהל את שיריהם החדשים. עם התפתחות כלי התקשורת ההמונית, השירה בציבור הפסיקה להוות כלי להפצת שירים חדשים, אולם היא הפכה לחלק מההווי הלאומי.אירועי שירה בציבורעם התרחבות המנהג, השירה בציבור הפכה לאירוע ייחודי בפני עצמו, ולא רק כחלק נלווה לאירוע. כך לדוגמה, החלו קיבוצים רבים להנהיג מסיבות "בירה ונשירה", אשר כשמן כן הן – צעירים היו מגיעים לשתות ולהשתתף בשירה בציבור.ישנם מועדונים בהם מתקיימים ערבים מיוחדים המוקדשים לשירה בציבור, אשר מצליחים לגרום לכל אדם במועדון לפצוח בשירה, ואפילו לרקוד על השולחנות.באירועים אלה ישנו לא פעם מנחה אשר אחראי על הנחיית האירוע תוך שילובו עם שירה בציבור. עם זאת, חשוב להקפיד לבחור מנחה מתאים, על מנת שישכיל להנחות את האירוע בצורה הטובה ביותר, ויוציא את המקסימום מהשירה בציבור.קהל היעד בשירה בציבורקהל היעד התרחב בשנים האחרונות, כך שניתן להבחין באנשים מכל שכבות הגיל, והם משתתפים בערבי שירה בציבור, בין אם מדובר בשירים נוסטלגיים מתקופת קום המדינה ובין אם מדובר בשירים עדכניים ומודרניים.מדוע שירה בציבור פופולארית כל כך?השירה בציבור הינה כיפית ומהנה, ומאפשרת לגבש בין אנשים המגיעים לאירוע. בין אם מדובר באירוע של צעירים ובין אם מדובר באירוע למבוגרים, אין אחד שלא יהנה בערב שמתמקד בשירה, באנרגיות חיוביות, ובשמחה המופצת לכל עבר.השירה בציבור כוללת סגנונות מוזיקליים שונים, מזמר עברי ישן ועד למוזיקה מזרחית עדכנית. היא מאפשרת הכרת שירים חדשים, ושירה של שירים ישנים יותד שתמיד כיף לשמוע ולהזכר. מהסיבה הזאת, לא פלא שהשירה בציבור הפכה כה פופולארית בישראל.

מדוע שירה בציבור נפוצה בישראל?

מחבורות הזמר בתקופת קום המדינה ועד למפגשי הקריוקי הפופולאריים של היום, דבר אחד ברור: ישראלים אוהבים לשיר. לא משנה איזה סגנון מוסיקלי אתם אוהבים, האהבה למיקרופון ולערבי שירה תופסים חלק נכבד בתרבות בישראל, גם במסגרות מקצועיות וגם בחובבניות. מאיפה זה התחיל ולמה שירה בציבור נפוצה כל כך בישראל?עובדים ושרים בקום המדינהישנה אימרה לפיה במקום בו נגמרות המילים מתחילה המוסיקה. היש דבר יותר מנחם מלסיים יום עבודה קשה לצלילי מנגינות ושירים? ימי קום המדינה הידועים בכינוי תקופת היישוב, אופיינה ביהודים שעלו מדינות שונות ושימשו בעיקר בתפקידי חקלאות ובניה פיזיים. בסוף יום העבודה לפני שהלכו לביתם, נהגו לשבת, לנוח ולשיר כדי להקל על הגוף ולשמוח על כך שהם זוכים להגשים את אידיאל הציונות ולבנות את ארץ ישראל היפה.השירה כדרך לגיבושהמנהג של שירת הפועלים הפך לתחביב שהגיע לכל יישוב, קיבוץ ועיר. חווית העליה ההמונית שהביאה לארץ יהודים רבים אופיינה בגיבוש בין היהודים דרך ערבי זמר ושירה. כמעט עבור כולם, השפה העברית היתה חדשה ולכן רוב המתיישבים היהודים בארץ היו באותה רמה ונקודת מוצא כשמדובר בשירה. גם צה"ל תרם לפופולאריות השירה במדינה עם הקמת להקות צבאיות בכל חיל והופעתם באירועים חגיגיים כסמל לתרבות הישראלית.  מתמסרים לשירי ארץ ישראל היפהעם בניית הארץ, שירת ארץ ישראל החלה לתפוס תאוצה. אפשר לומר כי כל כביש ומשעול במדינה היווה השראה לכתוב עוד שיר ופזמון שמצא את דרכו לתרבות השירים בשנות החמישים עד השבעים. מילות השירים תיארו בעיקר את חלום הציונות, ההתיישבות, האהבה למולדת וכמובן עסקו באובדן ונצחון המלחמות. שירה בציבור הפכה לאירוע מגבש המסמל את היחד שלנו כעם, גם בעת שמחה אך גם בעתות של עצב.שרים מול המסךשידורי הטלוויזיה והרדיו בישראל הבינו את כוחה של השירה העברית והחלו לשדר תכניות העוסקות במוזיקה ומאפשרות לקהל הצופים לשבת בכורסה ולשיר אל מול המסך. בתחילת ימי השידורים, השירים הנפוצים לשירה בציבור היו שירי ארץ ישראל הקלאסיים שקיבלו במה מכובדת בכל תכניות הבידור. עם הזמן הצטרפו תחרויות שירה שהעלו את הרצון לשיר ברמה גבוהה.שירה בציבור בשנות ה-2000את זרעי השירה בציבור מקום המדינה ניתן לצפות גם כיום בפופולאריות של אירועי הקריוקי שהפכו למנת חלקם של צעירים מגיל קטן. כיום עדיין קיימים ערבי שירה בציבור שמשמרים את השירים הישנים ומעניקים תחושת שייכות וגיבוש לעם, אך אפשר לראות כיצד הקידמה התאימה את מאפיין השירה הישראלי לחיינו עם ערבי קריוקי בכל סגנון מוזיקלי שקיים.

שירי ארץ ישראל

רוצים להתחבר קצת לשורשים של הארץ הזאת? לשיר את השירים שליוו את ההיסטוריה של ארץ ישראל מיום הקמתה? את הז'אנר שנקרא שירי ארץ ישראל, אנחנו פוגשים בעיקר בימים של דכדוך רב, כמו יום הזכרון לשואה ולגבורה ויום הזכרון לחללי מערכות ישראל, או לחילופין בימים של שמחה רבה כמו יום העצמאות. כשאנחנו סוף סוף פוגשים את השירים האלה, אנחנו לא ממש מבינים למה אנחנו לא שומעים אותם במשך כל השנה. שירים אלה מזכירים לנו את ארץ ישראל היפה, את הערכים הבסיסיים שעליהם נולדה המדינה, ועליהם נבנתה והגיעה לאן שהגיעה.שירים בעברית באין ספור תחנות רדיואך פרט למילים הגבוהות והערכים הטובים, השירים הללו הם בראש ובראשונה שירים יפים, עם מילים עמוקות ויפות, מלודיות נעימות, ואמנים שכולנו אוהבים לאהוב, אריק איינשטיין, ירדנה ארזי, ריקי גל, להקת הנח"ל, הלהקות הצבאיות, אריק לביא, אריק סיני ועוד אין ספור אמנים שליוו את המדינה מאז קומה. את השירים האהובים האלה אפשר לשמוע בשורה של מקומות. ניתן להקשיב לשירים בתחנות רדיו פופולאריות המשמיעות מוסיקה עכשווית ועדכנית, אך בעיקר בתחנות רדיו המיועדות למוסיקה עברית, ובתחנות רדיו העוסקות באקטואליה ומקדישות שעות ספציפיות לאורך היום לטובת מוסיקה עברית.אירועי שירה בציבוראם אתם חובבי מוסיקה עברית, ואוהבים לשיר את שירי ארץ ישראל האהובים, תוכלו להגיע גם לאירועים המיועדים בדיוק לשם כך, אירועים שנהוג לקרוא להם שירה בציבור. אירועים אלה מונחים על ידי זמרים מקצועיים שיודעים לא רק לשיר את כל שירי ארץ ישראל האהובים, אלא יודעים גם להלהיב את הקהל, לעודד כל אדם בקהל לשיר ולהיכנס לאווירה, ובדרך כלל גם להרקיד את כל הנוכחים, ולהפוך את האירוע למסיבה ארץ ישראלית של ממש. את האירועים האלה אפשר למצוא במועדוני לילה ייעודיים, ברים ומועדונים בערבים מסויימים של השבוע. בנוסף, תוכלו למצוא את כל השירים האהובים בחיפוש פשוט ביוטיוב, וכן תוכלו למצוא את כל מילות השירים הללו באתרים ייעודיים המספקים את מילות השיר עבור שירים רבים ושונים הן בעברית והן באנגלית.

שירים מתאימים לשירה בציבור

לאורך השנים חל שינוי לגבי התפיסה אילו שירים מתאימים לשירה בציבור. בעבר חשבו כי שירים מתאימים לשירה הם רק שירים קלאסיים בעלי מסר לאומי, שירים שהיו מופת וסמל לתקומת העם והמדינה, שרו שירי מחתרות, שירי לוחמים שירי קרבות וגם שירים ששיקפו אתר רצונות וחוויות העם כמו שירי כמיהה לשלום, שירי כמיהה לאחדות ועוד שירים שייצגו את רצונות הכלל בארץ ולא את רצונות וחוויות הפרט. לא רק שרנו ביחד אלא גם תכני השירה היו כלליים ולאומיים ולא היה בהם מקום לשירים אישיים ופרטיים.1.כך השירה בציבור מצאה את עצמה מתאימה לקהל מבוגר יותר. עד לפני כמה שנים קשה היה לדמיין צעירים בני 20  או 30 ואפילו נוער שרים בהתלהבות שירה בציבור. בעבר זה נחשב לבילוי של מבוגרים, בילוי אופייני של דור הוותיקים. קשה היה לדמיין פעם צעירים שרים שירה בציבור.2.לפני כמה שנים חל מהפך בתחום של השירה בציבור. השירה בציבור הגיעה אל מועדונים ומרכזי בילוי שמבלים בהם גם צעירים ולפתע הקהל רצה לשיר לא רק את השירים הותיקים והמקובלים אלא גם להיטי רוק חדשים, שירים אישיים, בלדות רוק, וגם שירים ממיטב הזמר המזרחי והים תיכוני.3.הקהל הזה לא רצה לשבת רגוע ולשיר כמו הוותיקים אלא רצה מעבר לשירה גם לרקוד ואפילו לרקוד על שולחנות. קהל צעיר זה קבע כי שירים מתאימים לשירה הם לא רק שירים לאומיים וקלסיים אלא גם שירים מודרניים ולהיטים. כך השירה בציבור הפכה שוב ללהיט כפי שהיא לא הייתה כבר שנים. כעת הייתה כבר תפיסה חדשה לגבי איזה שירים מתאימים לשירה בציבור, יותר ויותר להיטים ושירים אישיים הפכו לשירים מתאימים לשירה בציבור.4.בילוי של שירה בציבור הפך להיות בילוי יוקרתי ומלהיב עבור אנשים בני כל הגילים. צעירים ומבוגרים ממלאים את המועדונים ואת בתי הקפה והמסעדות אשר עורכות ערבי שירה בציבור. אנשים רוקדים משתוללים והשירה בציבור הפכה להיות חוויה נפלאה ומשחררת עבור כול אחד. מגוון השירים מושך קהל מכול הסוגים שנהנה ומתענג על שירה בציבור.

זמרי שירה בציבור

רובינו אוהבים לשיר, נדמה כי ישראלים יותר מכול עם אחר אוהב לשיר ואפילו יותר אוהב לשיר ביחד בקבוצה מאשר לבד. בעולם אנשים שרים בקריוקי או במקהלות, אך כאן בארץ, לא נס ליחה של השירה בציבור. ביפן אנשים עומדים מול מסך עם מיקרופון ושרים קריוקי וכאן אנשים נפגשים בבתי קפה, במסעדות, במתנסי"ם ובמקומות רבים נוספים ושרים עם זמרי שירה בציבור. 1.בעבר שרו שירה בציבור על הגורן לאחר סיום העבודה בשדה, דרך השירה בציבור הפיצו שירים חדשים בארץ בתקופה שעוד לא הייתה טלוויזיה ואפילו לא היה רדיו. כשהרדיו והטלוויזיה כבר הגיעו, שירה בציבור וכן זמרי שירה בציבור הפכו לחלק בלתי נפרד ממאפייני עם ישראל. 2.מאז ומעולם היו זמרי שירה בציבור שהנחו ערבים יפים ובלתי נשכחים של שירה בציבור אם בעבר ערבי שירה בציבור  היו נחלתם של המבוגרים ששרו שירי ארץ ישראל ותיקים שלא נס ליחם, הרי שבשנים האחרונות חל שינוי גדול בתחום של שירה בציבור. יותר ויותר צעירים הצטרפו אל שורות השרים בציבור ומנחים את הערבים זמרי שירה בציבור צעירים ואטרקטיביים שמושכים קהל חדש ורענן. 3.השירים ששרים היום בערבי שירה בציבור הם שונים מהשירים ששרו פעם. שרים היום בערבי שירה בציבור שירים מודרניים ואפילו להיטים מזרחים, להיטי רוק, בלדות רוק, שירי פופ בעברית ועוד מגוון ז'אנרים של שירים מכול הסוגים. 4.אנשים מגיעים אל ערבי שירה בציבור כדי לבלות, שירה בציבור ביום גם מלווה בריקוד ואפילו בריקוד על שולחנות. מקומם של השירים הקלאסיים, שירי ארץ ישראל היפה לא נעלם, עדיין יש ערבי שירה של שירי לוחמים, או שירי ארץ ישראל היפה במקומות רבים בכול רחבי הארץ, אלה ערבי שירה שנכללים בהם שירי זיכרון, שירי לוחמים שירי שלום ותקווה וכיוצא בזה. 5.זמרי שירה בציבור הגיעו גם אל כלי התקשורת. שרהלה שרון הגורו של השירה בציבור הופיעה בתוכניות רבות בערוץ הראשון וכך גם יוני רועה ועוד זמרי שירה בציבור רבים. גם בערוץ השני היו תוכניות בעלות אופי תחרותי שהיו קשורות לשירה בציבור כמו "לא נפסיק לשיר" שכללה תחרות של שירת שירים של שירה בציבור בשתי קבוצות שהתחרו זו בזו.

שירה בציבור בשביל הנפש

החיים שאנו חיים בחברה המערבית הם מאוד לחוצים, עמוסים, מלאי יעדים, דאגות ומעמסות נפשיות. לכן, כל אחד מאיתנו צריך למצוא את הדבר שמרגיע את הנפש, מוריד את הטונים ומאפשר טעינה מחדש של אנרגיות וכוחות. עבור אנשים רבים שירה בציבור היא הפעולה שמאזנת את כל הכעסים, הלחצים והדאגות ופשוט משחררת אותם החוצה. לפעולת השירה בציבור יש אפקט משחרר, אפקט של סולידריות, חמימות ומשפחתיות שעושה טוב לנשמה. קבוצות מאורגנותכיום יש הרבה יותר מודעות לכל התחום של שירה בציבור. כמעט בכל עיר גדולה ואף בכפרים, קיבוצים ומושבים ניתן למצוא קבוצות מאורגנות של שירה בציבור. הקבוצות הללו נפגשות אחת לשבוע, שבועיים בימים קבועים ובאמצעות מנחה שמעבירה את הערב, שרים, משתחררים ונהנים יחדיו. העובדה שיש מסגרת קבועה שניתן להגיע אליה מידי שבוע, יוצרת מחויבות אצל האנשים בקבוצה, יוצרת חברויות ובעצם הקבוצה הופכת להיות מעין משפחה קטנה שחולקת יחדיו כמה שעות של חוויה משותפת ומהנה. לפרטים בדף הבית לחצו לא לזמרים בלבדישנה תפיסה מוטעית ששירה בציבור מיועדת אך ורק לאנשים שיודעים לשיר. אולם זהו דבר שכלל אינו נכון. שירה בציבור, כשמה כן היא מיועדת לציבור כולו. כל מי שחפץ לשיר, לפרוק אנרגיות ולחוש אווירה של משפחתיות ואחווה, מוזמן לבוא ולשיר יחדיו. כאמור, יש אפקט מאוד משחרר בשירה יחד עם אנשים אחרים ולכן מומלץ לכל חובבי השירה והמוזיקה למצוא לעצמם קבוצה שכזו בה הם יוכלו להתמיד וזה יהיה מקום המפלט שלהם מהמולת היום ולחצי החיים. שלל סגנונותאין רק סגנון אחד של מוזיקה אותו שרים בשירה בציבור. כל סוגי השירים נכללים בפעילות זו, החל משירים בלועזית, שירי שנות ה-70, קלאסיקות ישראליות, שירי ארץ ישראל היפה, שירי שלמה ארצי ושירים מודרניים. כל שתעלו על דעתכם ניתן להכליל תחת שירה בציבור. עכשיו כל שנותר לכם הוא למצוא את הקבוצה הקרובה למקום מגורכם המתאימה לכם מבחינת ימים ושעות וכן מבחינת סגנון המוזיקה, ופשוט לשיר בקולי קולות. אף אחד לא ישפוט אתכם או יבקר אתכם על איכות השירה שלכם, אז תבואו בלי חששות ועכבות- פשוט תשירו! לקריאה נוספת: שירה בציבור

שירה בציבור

שירה בציבור לכל גילאחד ממאפייני התרבות הישראלית הוא שירה בציבור. בהזדמנויות רבות הישראלים אוהבים להתכנס ולשיר ביחד, בדרך כלל, שירים ישנים שהפכו לנכסי צאן ברזל, ולקלאסיקה ישראלית של ממש.מי משתתף בערבי השירה בציבור?למרות שהמושג שירה בציבור מעלה בראשנו תמונה של אנשים מבוגרים ושיער לבן, המתקבצים ביחד לשם שירה, התמונה האמיתית היא שבערבי השירה בציבור ניתן למצוא גם חבר'ה צעירים, ויש אפילו כמה גרופי אשר מלווים מנחי שירה מאירוע לאירוע.שירה מהווה תוכנית אומנותית ודרך של בילוי מקובלת מאוד ואהובה על הישראלים. לכן, אפשר למצוא את השירה בציבור באירועים פרטיים ובאירועים ציבוריים כמו: ימי הולדת, ימי נישואין, ערבי גיבוש של צוות עובדים, מסיבות בר / בת מצווה, טקסי חגים ועוד. באירועים רבים ניתן לראות שניים, שלושה ואפילו ארבעה דורות יושבים זה לצד זה ושרים ביחד.הטכניקה של השירה בציבורשירה בציבור איננה ערב של קריוקי. בקריוקי אנשים מהקהל עולים לבמה ושרים סולו שירים שנבחרו על ידם. בשירה בציבור המנחה הוא אשר מגיע עם תוכנית השירים (לעיתים לאחר התייעצות משותפת עם מארגני האירוע). המטרה היא לשתף עד כמה שאפשר יותר אנשים בשירה. לכן, בשירה בציבור מילות השירים מוגשות לקהל. המילים יכולות להיות מוקרנות על מסך, או להיות מודפסות על שירון. יש שירונים שנאספים בתום הערב על ידי המארגנים, ויש שירונים אשר משמשים מזכרת, וניתנים כשי למשתתפים בשירה בציבור.הציוד הנדרש להצלחה של ערב שירה בציבוריש מספר תנאים נדרשים בכדי להפיק ערב שירה איכותי אשר יגרום לקהל הנאה רבה. חלק מהתנאים נוגעים בפן הטכני וחלק בפן האנושי. חשוב לבחור להנחות את השירה בציבור איש מקצועי ומיומן אשר יודע לעשות את מלאכתו, ואכן יצליח לסחוף את הקהל יחד איתו בשירה, ולעיתים אפילו בריקודים (על הריצפה או על השולחנות). חשוב שאותו איש מקצוע יהיה בעל רפרטואר שירים גדול, אותו הוא יודע להתאים לסוג הקהל שמצוי באותו אירוע. הכנת רשימת שירים בסדר נכון היא אומנות בפני עצמה. בנוסף יש צורך במערכת הגברה איכותית בעלת צליל נקי וטוב ללא צרימות.

...
...

050-5304210